Polifenole

Polifenole

Polifenole to organiczne związki chemiczne z grupy fenoli. Naturalnie występują w roślinach, zwłaszcza w warzywach i owocach. Ich wysoką zawartością pochwalić się może też oliwa z oliwek. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by produkt ten faktycznie służył naszemu zdrowiu?

Polifenole wykazują silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Chronią kwasy tłuszczowe przed utlenieniem, zapobiegając w ten sposób powstawaniu blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Ponadto, polifenole wspierają układ immunologiczny, podnoszą odporność i minimalizują ryzyko infekcji wirusowej. Są też cennym elementem profilaktyki wielu schorzeń, przede wszystkim sercowo-naczyniowych oraz neurodegeneracyjnych.

Oliwa z oliwek jest jednym z najlepszych źródeł polifenoli w diecie. Jednak nie każda oliwa ma taką samą zawartość tych związków. Oliwy polifenolowe to takie, które mają ponad 250 mg/kg polifenoli. Aby uzyskać tak wysoką wartość, należy stosować odpowiednie metody uprawy, zbioru, przechowywania i produkcji oliwek. Najlepsze są oliwy z pierwszego tłoczenia na zimno, niefiltrowane i nierafinowane.

Oliwy polifenolowe mają intensywny smak i aromat. Są bogate w witaminę E i kwasy tłuszczowe omega-3. Można je stosować zarówno na zimno, jak i na gorąco. Oliwy polifenolowe są doskonałym dodatkiem do sałatek, sosów, pieczywa, makaronów, ryb i mięs. Warto je włączyć do codziennej diety, aby cieszyć się ich korzystnym wpływem na zdrowie.


Poniżej prezentujemy oliwy, które są zaliczane do oliw wysokopolifenolowych czyli zawierających powyżej 500 mg/kg.