Mastyks

Mastyks

Mastyks (mastisha) to znana od starożytności, grecka przyprawa, która ma aromat przypominający piżmo (niektórzy określają go jako drzewno-żywiczny) i produkowana jest tylko i wyłącznie na wyspie Chios. Tam są odpowiednie warunki do uprawy drzew, które wytwarzają „łzy mastyksu”. Wyglądem mastyks przypomina jasne kryształki żywicy albo koraliki, których dziewczynki używają do zabawy tworząc biżuterię. Oprócz stosowania jej jako przyprawy bardzo popularne jest także wykorzystywanie jej jako naturalnej gumy do żucia oraz w celach terapeutycznych, np. na wrzody żołądka.

Najszersze zastosowanie mastyksu znajdujemy jednak w kuchni, używany jest do pieczenia chleba, do nadawania aromatu cukierkom, herbatnikom, tradycyjnym greckim ciasteczkom wielkanocnym, i wielu innym, które podpowie nam wyobraźnia.

Mastyks Chios jest wpisany na europejską listę produktów o Chronionej Nazwie pochodzenia (ChNP) – czyli produktów regionalnych o wyjątkowej jakości i nazwie nawiązującej do miejsca w którym jest produkowana.

Jak jeść mastyks – wskażemy dwa sposoby:

  1. jeśli planujesz go użyć jako przyprawę to najlepiej utłuc go w moździerzu z odrobiną soli (nie róbcie tego w młynku do kawy w celu przyspieszenia procesu bo zepsujecie sobie młynek) jeśli ma być użyty do dań wytrawnych lub z odrobinką cukru jeśli chcecie go dodać do dań słodkich;
  2. jeśli chcesz go żuć i traktować jako naturalną gumę to wystarczy włożyć do ust kilka kropelek mastyksu, lekko zwilżyć śliną i żuć, może Cię zdziwić nieco początkowy smak mastyksu, bo będzie lekko gorzkawy, który następnie przejedzie w ziołowy.

Różne produkty z mastykesem znajdziesz w naszym sklepie – kliknij tutaj, więcej informacja o produktach prozdrowotnych znajduje się tutaj.