Ostropest

Ostropest

Ostropest to jednoroczna roślina, znana już od czasów starożytnych. Dużą popularność ostropest zyskał w średniowieczu, kiedy otrzymał dodatkową nazwę: oset Najświętszej Marii Panny. Według legendy, podczas karmienia małego Jezusa przez matkę, kilka kropli mleka spadło na liście ostropestu i zostawiło na nich białe plamy.

Olej

Olej z ostropestu ma szerokie zastosowanie w kuchni.
Spożywa się go na zimno, jako dodatek do sałatek, sosów i dipów. Nie dodajemy go do gotowania ani smażenia.

Olej z ostropestu posiada lekko gorzki, orzechowy smak i żółto-brązową barwę. Znajduje się w ciemnych, szklanych butelkach. Jest ceniony głównie za obecność sylimaryny, ale to nie jedyny wartościowy składnik tego produktu. Olej z ostropestu to również źródło flawonoidów, witaminy C, kwasu linolowego, fitosteroli i garbników.

Spożywanie oleju z ostropestu plamistego tłoczonego na zimno korzystnie wpływa na skórę (można go używac w przypadku AZS, oparzeń, wysypki, trudnogojących się ran), działa regenerująco, odkażająco i przeciwzapalnie. Wspomaga leczenie cukrzycy. Wzmacnia odporność organizmu. Olej najbardziej znany jest ze swoich właściwości pomocnych przy regeneracji wątroby i przy schorzeniach nerek – powoduje wówczas oczyszczanie tych organów z zalegających toksyn. Zalecany w kuracji antyalkoholowej.
Olej linolowy który wchodzi w jego skład wspomaga walkę organizmu z rozwijającymi się nowotworami.

Ostropest plamisty nazywany jest również mleczny ostem. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznych liściach pokrytych białymi plamami. Legendy głoszą, że plamy te powstały z kropel mleka Maryi, które opadły na roślinę w czasie karmienia małego Jezusa.

Lecznicze właściwości ostropestu zostały odkryte już w czasach starożytnych. Wzmianki na jego temat pojawiają się już w pracach greckiego botanika Teofrasta z Eresos. Również inni starożytni badacze wskazywali na szereg korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowaniu ostropestu. Szeroki opis działania ostropestu spotkamy także w zapiskach Hildegardy z Bingen, znanej uzdrowicielki.

Uwagę współczesnych naukowców ostropest kieruje zwłaszcza na imponującą zawartość sylimaryny. Dziś wiemy, że cenne właściwości preparaty z ostropestu zawdzięczają właśnie temu związkowi.

Więcej informacji o produktach prozdrowotnych znajdziesz w inny wpisach z tej kategorii.